CANLI YAYINVİDEOLARFOTOĞRAFLAR

Başkanlıkta 10.Yıl

Ersan Ercan, Türkiye Bilardo Federasyonu Başkanı
Bu Sayfayı Paylaşın

Bugün 10 Mayıs 2024. Tam 10 yıl önce bugün;

10 Mayıs 2014 tarihinde yapılan Türkiye Bilardo Federasyonu Olağanüstü Genel Kurulunda Federasyon Başkanı olarak seçildim ve göreve başladım.

Geçen on yıl içerisinde, 10 üzerinde 10 tam puan olmasa da, bir çok şeyi başarmış ve gerçekleştirmiş olmanın mutluluğu ve gururu ile sizlere bu paylaşımı yapıyorum. Biraz uzun bir yazı oldu yine ama, içimden geldiği gibi samimi bir şekilde yazdım. Dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

———oOo———

Göreve geldiğim 10 Mayıs 2014 tarihinde;

* Altından kalkması gerçekten çok zor bir maddi borç yükü,
* 1+1 küçücük 2 odalı bir federasyon,
* 1400 aktif sporcu sayısı,
* Basında ve kamuoyunda çok kötü bir prestij,
* Hakemsiz, sporcuların kendi sayılarını yazdığı, az katılımlı ve sistemsiz turnuvalar,
* 1-2 sporcudan oluşan ve hangi sporcunun ne zaman, hangi turnuvaya katılacağı net olmayan bir milli takım (Sadece 3 Bant),
* Bir çok üst düzey sporcunun spordan kopma noktasına geldiği bir spor ve federasyon devir aldık.

‘Ben başkanlık yapmaya değil, bu sporu iyi yönetmeye talip oluyorum’ demiştim aday olduğumda. Ama bu kadar kötü yönetilmiş bir federasyon devir alacağımı da düşünmemiştim.

Çok zor zamanlardı ilk yıllar. Bırakın icraat yapmayı, sadece federasyona karşı camiada oluşan önyargıyı kırmak, tekrar sporcuların güvenini ve sevgisini kazanmak bile uzun zaman aldı.

Sporun içinden gelmem, tabiri caizse o tebeşir tozunu yıllarca yutmam ve beraber yola çıktığım yönetim kurulu arkadaşlarımın da bana güven ve desteği sayesinde daha hızlı yol aldık.

Yıllarca turnuvalarda tribünde maç sıramı saatlerce beklemiş ve büyük bir konsantrasyon kaybı yaşamış bir sporcu olarak ilk talimatım Teknik Kurula idi.

-‘‘Bana öyle bir program hazırlayın ki, bir sporcu günler öncesinden maç gününü, saatini hatta masasını dahi bilsin, ona göre kendini hazırlasın. Her tur 1 gün oynansın ve elenen sporcu daha fazla masraf yapmadan ayrılsın. ’’

Şu an mükemel derecede çalışan turnuva sistemimizin 10 yıl önceki ilk talimatıydı. Geçen yıllar içinde de çok daha fazla gelişti ve bugünkü halini aldı.

———oOo———

İlk yaptığımız Türkiye Şampiyonasını hatırlıyorum İstanbul Bayrampaşa’da. 450 sporcu katılmıştı ve ben ilk defa başkan olarak resmi bir şampiyonada sizlerle beraberdim. Gece saat 02.00’ye kadar hakem arkadaşlarla masa sandalye taşıyıp, salonu ertesi güne hazırlamış, sabahına takım elbisemi giyip salona gelmiştim. O kadar çok şaşırmıştım ki o gün, beklemediğim bir ilgi vardı bana karşı. Hatta korkmuştum bu ilgiden, ‘‘Layık olabilecek miyim acaba?’’ diye. ‘Başkan olmaya değil, yönetmeye geliyorum’ demiştim ama, başkanlıkla o gün tanıştım, yüzleştim.

Hasbelkader bir kaç masadan canlı yayın bile yapmıştık bu şampiyonada ilk defa. Bugün, sene içerisinde oynanan 10 bin maçın tamamının canlı yayınlanmasının ilk adımıydı. Acemiydik, ama güzeldi.

2015 yılı ilk etabı Antalya’daydı ve 750 başvuru olmuştu, şaşırmıştık, sevinmiştik. İlk kez bu turnuvada final maçlarımız NTV Spor’dan yayınlanmaya başladı ve son yıllarda TRT Spor’dan olmak üzere sürekli devam etti.

Bir sonraki etapta 950 katılım, bir sonraki yıl Guinnes Rekorlar Kitabına girdiğimiz o meşhur 1170 katılımlı turnuva.

Sonraki yıllarda 1500’ü de gördük, Pool, gençler, kadınlar, veteranlarla birlikte 2000 sporcu ile de oynadık.

Bambaşka bir bilardo iklimine girmeye başlamıştı Türk Bilardosu. Sadece 3 Bant Erkeklerde değil, Pool ve Snooker olmak üzere tüm disiplinlerde Erkekler-Kadınlar- Gençler-Yıldızlar- Veteranlar-Senyörler kategorilerinde hem en üst düzey turnuvaları yaptık, hem de bu şampiyonalarda derece alan tüm sporcularımızı bir sonraki yıl eksiksiz olarak Dünya ve Avrupa Şampiyonalarına gönderdik.

Sanırım tüm disiplinlerde ve kategorilerde (3 Bant-Pool Bilardo- Snooker) Milli olarak yurtdışına sporcu gönderme sayılarında açık ara dünya birincisiyiz.

Maddi gücümüz yettiğince ödüller de vermeye başladık. Bazı yıllar paramız yoktu, veremedik, bazı yıllar gücümüz yetti, verdik. Dünyada ve Türkiye’de hiçbir federasyon sporcusuna maddi ödül vermezken, biz bir adım attık. Bu seneki toplam ödül 1,5 milyon TL. Önümüzdeki yıllarda sponsorlarımızla birlikte umarım arttırarak devam edeceğiz.

——-oOo———

BİLARDO TESİSİ;

Vee, tabi ki her bilardocunun gururlandığı, dünyanın hayranlıkla izlediği bilardo tesisimizi, yani ‘’En büyük hayalim’’ dediğim projeyi gerçekleştirdik.

2020 yılıydı. Bir akşam evde otururken birden aklımda fikirler belirmeye başladı, ‘Turnuvaları yapabileceğimiz, kendimize ait bir tesisimiz ve federasyon binamız olsa’ diye. Sonra 2 tane A4 kağıdı, bir kurşunkalem ve silgi alıp çizmeye başladım, birine alt katı, birine üst katı. ‘’Ben sporcu olsam, nasıl bir tesiste oynamak isterdim’’ diye düşündüğüm her noktayı çizdim o akşam. Şu anki tesis planının ve yerleşiminin yüzde 80’i o akşam çizildi.

‘Nereye gidecem, nerden başlayacam, nasıl olacak’ hiçbir fikrim yok ertesi sabah. Sadece hayal ediyorum.

2-3 ay böyle geçti ve sonrasında Genel Müdürümüz, Yatırımlar Genel Müdürümüz, Gölbaşı Belediye Başkanımız ve Sayın Bakanımız ile sırasıyla ve 6 ay süren kapı aşındırmalar sonucunda ilk adımları attık, protokolü imzaladık.

3 şeye asla karıştırmam dedim, protokole yazdırdım; Üst tepe ışıkları ben seçerim, halı istediğim gibi olacak, tribünler plastik değil, sinema koltuğu olacak:)

Hemen ardından pandemi geldi, ‘Eyvah’’ dedim, ‘’mümkün değil olmaz artık, bizim iş yattı’’.

Pandemide Antalya’daydım. 2 ay sonra bir telefon geldi başkandan, ‘’Müjdemi isterim’’ dedi. ‘’Başlıyoruz’’. Hayatımda en mutlu olduğum anlardan biriydi o gün.

Halı sahaydı bizim tesisimizin yeri. Başkan ‘’Bir dolaş Gölbaşı’nı, yer bak’’ demişti. ‘’Ben bu halı sahayı istiyorum başkan’’ demiştim. Sağolsun kırmamış ve belediye meclisinden geçirmişti. Temeli attık ve 12 ay sürdü inşaat. Eczacı olarak başladım, inşaat mühendisi olarak bitirdim süreci. Özel inşaat ayakkabılarım vardı, arabada değiştirip giriyordum tesise, 12 ay boyunca. Artık müteahhit beni görmekten sıkılmıştı, her işe burnumu sokuyor, zorluyordum. Çünkü geç kalıyorduk, bir an evvel bitmesi lazımdı.

Plan olarak; 24 Ekim’de Genel Kurul ile açacak, sonrasında 2.Etabı da burada yapacaktık. Yetiştirmek için geceli gündüzlü yoğun bir mücadeleden sonra 24 Ekim sabaha karşı Saat: 05.00’de tribünleri anca monte ettik, halıları koyduk ve dört saat sonra Saat: 09.00’da Federasyon Genel Kurulu başladı, uykusuz bir şekilde 3. Dönem için tekrar başkan seçildim. Tam Türk işi yani, son dakikada :)

Şimdi düşünüyorum da, ne kadar doğru bir karar vermişiz tesisi yaptırmakla. 64 federasyon içinde kendine ait tesisi ve binası olan 5 federasyondan biriyiz. Dünyada ise tek. Ne mutlu bize.

Şu an bu ekonomik şartlarda ve maliyetlerde değil yaptırmak, teklif bile edilemez sanırım. Tam zamanıymış. Başta Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve Gölbaşı Belediyesi olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederim.

—————oOo—————

Geçen 10 sene içinde o kadar çok şey yaşadık ki, acısıyla, tatlısıyla. Sevinciyle, üzüntüsüyle.

Doğrusuyla, yanlışıyla, hayal kırıklıklarıyla, başarılarıyla.

Hep doğru yapmadık yani, yanlış da yaptık. Olur dedik, olmadı. Başarırırız dedik, başaramadık. Bazen o anki iklim müsait değildi, bazen de maddi sorunlar devreye girdi. Bir ton mazeret sayabilirim. Sonuçta bilardocuyuz, bahane her daim cebimizde:)

‘’Eksiklikleri sayın’’ desem bana 10 tane eksik sayarsınız. Bunun üstüne 10 tane de ben koyarım, sizin hiç düşünmediğiniz, üstünde durmadığınız.

‘10 yıldır yeterince övüldük, yeterince övündük’ diyorum ya hep. Bunun yanında en sert eleştiriyi de kendime yapıyorum.

Bu geçen zaman içerisinde bir çok şey yapmanın yanında, 2 önemli konuda eksik kaldım, tam başaramadım.

Biri PR/Tanıtım. Diğeri ise ana sponsorluk.

64 spor federasyonunun çok büyük çoğunluğu da yapamadı bunu, gerçekten kolay değil, kolay olmuyor.

Ama bizim yapmamız, başarmamız lazım diye düşündüm hep. Yapılmayan, hayal edilemeyen bir çok şeyi başardık, bunu da başarmamız lazım. Diğer bir çok konuda fazla eksiğimiz kalmadı, bu ikisini de zaman içinde yapabilirsek herşey kendiliğinden çarpan etkisiyle tamamlanacak, biliyorum.

Bunun yanında; 3 tane daha çok büyük projem var, tesis projesi kadar büyük ve değerli. İkisi orta, biri uzun vadede. Konuları şimdilik bende kalsın ama 2’si bile gerçekleşse bilardo bambaşka bir yere gidebilir.

Sanırım bundan sonra artık tüm turnuvalardan, ‘masa dik attı, hakem sayımı vermedi’ bahanelerinden ve kişisel sorunlardan biraz daha kendimi soyutlayıp (sizlerin de desteği ve anlayışıyla), bu konulara çok daha ciddi odaklanmam lazım.

——-oOo———-

Bunun yanında;

2 farklı otel konumuz var.

Birincisi; tesis yakınlarında konaklama sorunlarını çözecek bir otel yaptırılması. Daha önce de belirttiğim gibi, bu konu bizim sadece federasyon olarak çözebileceğimiz büyüklükte bir konu değil. Çok büyük maliyetler gerekiyor.

Bunun için birkaç girişimde bulundum. Tesisimizin hemen arkasında, 50 metre uzaklıkta bir arsa sahipleri ile birkaç toplantı yaptık. Finans yönünden çok güçlü firmalar ve şu an uygunluk için fizibilite çalışmaları yapılıyor. Umarım bu konuda güzel haberler alabiliriz.

İkinci konu ise otel turnuvaları..

Birçok kez yazılarımda ve konuşmalarımda bunun hem bakanlık izni, hem de Antalya’da oldukça artan fahiş fiyatlar nedeniyle kolay olmadığını belirtmiştim. Ama, bunun yanında camiamızın beklentilerinin de oldukça farkındayım.

Bu karar, sadece benim ya da yönetim kurulumuzun vereceği bir karar değil. Çünkü gerçekten tüm sporcularımız için kabul edilecek bir fiyat bulabilmemiz kolay değil. Turnuva yapabileceğimiz şartlarda (Minimum 1000 m2 kolonsuz salon, en az 4.5 metre yükseklik) otel dediğimizde Antalya otellerinin yüzde 95’ini elememiz gerekiyor.

Geçmiş yıllarda turnuva yaptığımız bir kaç otelden bu sene Aralık 3. Etap ve 2025 Şubat 1. Etap için fiyat aldık. Aldığımız fiyatlar gecelik kişi başı bugünkü döviz kuru ile 2500-3000TL bandında.

Bu fiyatlar doğrultusunda sizlerin fikrine danışmadan bir karar vermeyi kesinlikle doğru bulmuyorum.

Bunun için, birkaç ay önce yaptığımız anket gibi yine bir anket daha yapabiliriz. Sadece Ankara ve Antalya seçeneklerini tüm detaylarıyla sizlere sunalım, eğer camiamız büyük çoğunlukla Antalya derse, biz hazırız. Bu sonuç, aynı zamanda bakanlıktan izin alma konusunda bizleri oldukça rahatlatacaktır.

Ama tekrar ediyorum;

Bu konu bizim tek başımıza alacağımız bir karar değildir. Önümüzdeki zamanlarda daha önce yaptığımız şeffaflıkta anketimizi yapalım, çoğunluk ne derse, bu sene 3. Etap ya da seneye 1. Etap için kararımızı birlikte verelim.

Top artık sizde, biz her seçenek için hazırız.

————oOo———-

Sevgili arkadaşlarım;

Samimi olarak söylemek gerekirse;

Ben bu hayatta tam olan, sürekli olarak kusursuz ve sorunsuz giden birşey görmedim. Kendi işimiz, kendi hayatımız, sosyal ve ekonomik durumumuz, ailemiz.

Bir eczane ve 2 tane şirket yönetiyorum. 29 senedir başarılı bir iş hayatım olduğunu düşünüyorum. Ama bir görseniz, eksikler, hatalar, yanlışlar, aksilikler, beklentiler. Hiç bir zaman tam oldu diyemedim. Eminim sizin için de aynıdır.

Hep bir koşuşturma, beklenti, daha iyisi için mücadele. Hayat da bu değil mi zaten, ilerisi için planlar yaparken geçen zaman.

Ama;

Eğrisiyle doğrusuyla, hatasıyla sevabıyla, tüm bu anlattıklarımdan sonra büyük resime baktığımızda;

10 Mayıs 2024, bugün. Tam 10 sene sonra.

* Dünyanın en iyi tesisiyle,
* Dünya ve Avrupa’da sayısız başarılarıyla, madalyalarıyla,
* Dünya ve Avrupa’da sene içinde uzak ara en çok ve en kaliteli uluslararası şampiyona düzenleyen,  sürekli tercih edilen bir ülke olarak,
* Lisanslı sporcu sayıları ile,
* TV ve İnternet canlı yayınlarıyla,
* Tüm branşlarda yurt dışına gönderdiği milli sporcu sayılarıyla,
* Ulusal Şampiyonalarda rekor katılım sayılarıyla,
* Kusursuz işleyen turnuva sistemleriyle,
* Borçsuz bir federasyon mali yapısıyla,
* Birçok ilde yapılan tesisleşme hamleleriyle,
* Turnuva etap ödülleriyle,

Tartışılmayacak şekilde dünyanın en büyük, en sistemli ve en güçlü Bilardo Federasyonuyuz. UMB yönetim kurulu üyesi ve sportif direktörü olarak tüm dünyayı ve federasyonlarını biliyorum.

10 yıl içerisinde Federasyonumuzu getirdiğimiz yer, işte burasıdır.

Başarı her zaman bir ekip işidir. İsim isim saysam uzun olur ya da unuttuklarım mutlaka çıkar. Bu nedenle 10 yıldır koşulsuz yanımda olan eski ya da yeni yönetim kurulu üyelerimize, teknik kurul ve MHK başta olmak üzere tüm kurullarımıza, federasyon personelimize, il temsilcilerimize, her daim desteğini ve sevgisini eksik etmeyen sizlere ve tabi ki sevgili aileme çok teşekkür ederim.

Bilardo’ya eli değen, taş üstüne taş koyan herkese şükranlarımı sunarım.

Daha da güçlü olacağız, daha da büyüyeceğiz. Bu camiaya ve sizlere başkanlık yaptığım için gururluyum.

Sağlığım, enerjim, ilgim ve desteğiniz şimdiki gibi devam ettiği sürece de, daha çook uzun yıllar hep birlikteyiz inşallah.

Hepinize en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

William Shakespeare’in o ünlü  ‘Antonius and Cleopatra’  adlı eserinde de söylediği gibi;

‘’Haydi bilardo oynayalım.’’

Hoşçakalın, bilardo ile kalın.

Ersan ERCAN
Türkiye Bilardo Federasyonu Başkanı 

Diğer Yazıları

2014 Yılı Faaliyetler hakkındaDeğerli Bilardo Camiası, 2014 yılında yapılacak faaliyetlerimiz hakkında sizlere kısaca bilgi vermek istiyorum.. Bilindiği üzere, Mayıs ayında görevi devralmamız ile birlikte çok yoğun bir &cced...Yayın Tarihi: 25 June 2024Özel Turnuvalar HakkındaSaygıdeğer Bilardo Camiası; Federasyonumuz illerde ve bölgelerde düzenlenen özel katılımlı turnuvaları desteklemektedir. Ancak bu konuda gerek tarih, gerekse turnuva şartları konusunda bir takım d...Yayın Tarihi: 25 June 2024Lisans ve Vize konuları hakkındaDeğerli Bilardo Camiası;   Sizlere bir süredir çalışmalarını  yaptığımız 'LİSANS ve VİZE' konularındaki gelişmelerle ilgili bilgi vermek istiyorum.   Sporcularımızın daha kolay v...Yayın Tarihi: 25 June 20242. Etap İstanbul Şampiyonası hakkındaDeğerli Bilardo Camiası,   Bilindiği gibi 22-28 Eylül tarihleri arasında yeni yönetimimizin faaliyet programı çerçevesinde organize edilecek olan Türkiye Üç Bant Bilardo...Yayın Tarihi: 25 June 2024TEŞEKKÜR2. Etap Türkiye 3 Bant Bilardo Şampiyonası Büyükler- Gençler ve Bayanlar katagorilerinde yapılan Final Müsabakaları ile sona erdi. Katılan tüm sporcularımıza teşekkür ediyor ve ...Yayın Tarihi: 25 June 2024Camiamıza Mektup- 2015 yılı HakkındaSevgili Bilardocu Arkadaşlarım; Bildiğiniz üzere 2014 yılı faaliyet programında yer alan Kasım ayında Antalya 3. Etap Şampiyonası ve Aralık ayında ise 3 Etap sonucunda Genel Klasmanda ilk 48 kişinin katılacağı...Yayın Tarihi: 25 June 20242015' e girerken..Sevgili Bilardosever arkadaşlarım, Kanaatim odur ki; 2014 yılı Türk bilardosu adına pek çok güzel gelişmeye sahne olmuş ve yapılan tüm altyapı çalışmalarıyla sporumuzun bizlere 2015 yıl...Yayın Tarihi: 25 June 20241. Etap- ANTALYA Ek Kontenjanlar HakkındaEK KONTENJANLAR HAKKINDA.. Değerli Bilardo Camiası, Bilindiği gibi 2015 yılında yepyeni bir Türkiye Şampiyonası sistemine geçtiğimizi ve bu geçişin tüm evrelerinde sizlerle çeşitli...Yayın Tarihi: 25 June 2024Bilardo Camiamıza MektupDeğerli Bilardo Camiası; Bilindiği üzere 10 Mayıs 2014 tarihi itibariyle Türkiye Bilardo Federasyonu Başkanlığı'na seçilerek, Yönetim Kurulu arkadaşlarım ile birlikte federasyonumuzu y&oum...Yayın Tarihi: 25 June 2024Antalya 1. Etap Hakkında..Değerli Bilardo Camiası, Bildiğiniz gibi 9-21 Şubat tarihleri arasında Antalya’da Majesty Mirage Park Otel’de Türkiye Şampiyonası 1.Etap Müsabakaları ve ardından 1.Lig Müsabakaları’...Yayın Tarihi: 25 June 2024TEŞEKKÜRTürkiye 3 Bant Bilardo Şampiyonası Antalya- 1. Etap Müsabakaları ve ardından Türkiye Kulüplerarası 1.Lig Play Off müsabakaları geçtiğimiz hafta yapılan karşılaşmalarla sona erdi. Yak...Yayın Tarihi: 25 June 2024Avrupa Şampiyonasında Rekor Başarı24 Nisan-4 Mayıs tarihlerinde Almanya'nın Brendenburg şehrinde düzenlenen Avrupa Bilardo Şampiyonası'nda  bilardocularımız tarih yazdı ve 4 Altın, 1 Gümüş ve 5 Bronz olmak üzere toplam...Yayın Tarihi: 25 June 20241. Yılımızı Doldurduk..Tam bir yıl önce, yani 10 Mayıs 2014.. Tarihe not düştüğümüz ve Türkiye Bilardo Federasyonu Yönetimi olarak göreve başladığımız gündür. Bu tarih, bilardo sporu v...Yayın Tarihi: 25 June 2024Özel Turnuvalar HakkındaDeğerli Bilardo Camiası, Sizlerle daha önce paylaşmış olduğumuz Özel Turnuva Şartnamesi’nin açıklanmasının ardından hepimizin takip ettiği üzere, Türkiye genelinde düzenlenen &...Yayın Tarihi: 25 June 2024Dünya Kupası ve Türkiye Elemeleri hakkında...Değerli Bilardo Camiası ve Bilardocu Arkadaşlarım, Sizlerle yazılarımla kurduğum iletişimden ya da buluşma şansı bulduğum her ortamda sohbetlerimizden yola çıkarak elde etmiş olduğum izlenimle açık&cc...Yayın Tarihi: 25 June 2024Tebrikler Murat Naci ÇOKLU12-18 Ekim tarihlerinde İstanbulda düzenlenen 3 Bant Bilardo Dünya Kupasında Şampiyon olan sporcumuz Murat Naci ÇOKLU'yu yürekten tebrik ediyor, başarılarının artarak devam etmesini diliyorum...Yayın Tarihi: 25 June 20241.Lig ve Yükselme Ligi hakkındaDeğerli Bilardoseverler; Yönetim Kurulumuzca alınan 1. Lig ve Yükselme Ligi ile ilgili bazı kararları sizlere aktarmak istiyorum; Bildiğiniz üzere, 8-12 Aralık tarihlerinde Samsun'da Kulü...Yayın Tarihi: 25 June 20242016 Yılı Faaliyetleri hakkında..Değerli Bilardo Camiası;   Hepimizin bildiği üzere 2015 yılını kazandığımız büyük başarılarla, sporumuz ve  sporcumuz açısından oldukça güzel bir yıl olarak geride bıraktı...Yayın Tarihi: 25 June 2024Türkiye Şampiyonası'na Rekor KatılımTürkiye Şampiyonasına Rekor katılım; 1150 Sporcu... Değerli Bilardocu arkadaşlarım, Hepinizin bildiği gibi 2016 yılı oldukça yoğun bir takvimle bizleri bekliyor. Bu yoğun takvimin en önemli t...Yayın Tarihi: 25 June 2024Tebrikler Gaziantepspor...GAZİANTEPSPOR AVRUPA ŞAMPİYONU..... Portekiz'de düzenlenen 3 Bant Bilardo Avrupa Şampiyon Kulüpler Şampiyonası'nda ülkemizi temsil eden Gaziantepspor Bilardo Takımı AVRUPA ŞAMPİYONU oldu. ...Yayın Tarihi: 25 June 2024Kadınlar Avrupa Şampiyonasında 2 MadalyaHollanda'da düzenlenen Kadınlar Avrupa Şampiyonası'nda ülkemizi temsil eden sporcularımızdan Gülşen DEGENER Avrupa 2., Güzin Müjde Karakaşlı ise Avrupa 3. lüğünü kazanar...Yayın Tarihi: 25 June 2024 GUINNESS REKORLAR KİTABINDAYIZ1-12 Mart 2016 tarihleri arasında Erkekler-Kadınlar ve Gençler Kategorilerinde 1170 Sporcu katılımı ile  Antalya'da gerçekleştirdiğimiz Türkiye 3 Bant Bilardo Şampiyonası DÜNYA REKORU ...Yayın Tarihi: 25 June 2024HEP BİRLİKTE 4 YIL DAHA..24 Ekim 2016 tarihinde Ankara Hilton Garden Inn Otelde yapılan Türkiye Bilardo Federasyonu Genel Kurulumuzda şahsım ve ekibime gösterdiğiniz güven ve destekleriniz için teşekkürlerimi sunarı...Yayın Tarihi: 25 June 2024BİLARDO CAMİASINA MEKTUP (Yeni Dönem Hakkında)     Değerli Bilardo Camiası;      Bilindiği üzere 24 Ekim 2016 tarihinde yapılan Genel Kurulda ben ve ekibim sizlerden tekrar güven oyu alarak Bilardo Federasyonunu 4 yıl da...Yayın Tarihi: 25 June 20241. Etap Katılımları ve Genel BilgilendirmeDeğerli Bilardo Camiası; Hepimizin bildiği üzere, önümüzdeki ay Bursa'da  06-16 Şubat tarihlerinde Dünya Kupası ve Kulüplerarası 1. Lig müsabakaları, hemen ardından 22 ...Yayın Tarihi: 25 June 2024Şampiyonlarımıza tebrikler..Millilerimiz yine yüzümüzü güldürdü.. **  Almanya'nın Brandenburg şehrinde düzenlenen Avrupa Şampiyonasında Can ÇAPAK ve Tayfun TAŞDEMİR'den oluşan Milli ...Yayın Tarihi: 25 June 2024Kürsüde 2 Türk SporcuKore'de düzenlenen 3 Bant Bilardo Dünya Kupası'nda sporcularımız Murat Naci Çoklu Dünya Kupası 2. si, Lütfi Çenet ise Dünya Kupası 3. olarak yüzlerimizi güld&uu...Yayın Tarihi: 25 June 20242018 Yılı hakkında Genel BilgilerBİLARDO CAMİAMIZA .. Değerli arkadaşlarım; Sizlere önümüzdeki yıl içinde yapacağımız turnuvalar, sistemler, yenilikler ve genel olarak merak edilen bazı konular hakkında bilgileri birinci...Yayın Tarihi: 25 June 2024BİLARDO OKUL SPORLARINDADeğerli bilardo camiası; Bugüne kadar sizlere duyurduğum hiçbir haberde bu denli mutlu ve heyecanlı olmamıştım sanırım. 3 yıldır yaptığımız yoğun, sürekli ve özverili girişimlerimiz meyvesini ...Yayın Tarihi: 25 June 2024CAMİAYA MEKTUPDeğerli Bilardo Camiası; Sizlere iki konuda bazı bilgiler vermek istiyorum. Bu konular;  bilardo sporumuzun geleceği ve prestiji açısından oldukça önem taşıyan, sporcusundan salon sahibine, ...Yayın Tarihi: 25 June 2024Bilardo TURKCELL DERGİLİK'TE..Bilardo TURKCELL DERGİLİK' te.. Federasyonumuz tarafından yayınlanan Bilardo Bülteni dergimiz  bugünden itibaren Turkcell DERGİLİK'te yer almaya başladı.  Turkcell hatlı cep telefonla...Yayın Tarihi: 25 June 2024TÜRK BİLARDOSUNDA 4.5 YILDA YAPILANLAR..TÜRK BİLARDOSUNDA 4.5 YILDA YAPILANLAR; Değerli arkadaşlarım; 10 Mayıs 2014 tarihinden bu yana geçen 4.5 yıl içerisinde Bilardo Sporumuzda yapılanları ve nereden nerelere geldiğimizi bir yazıd...Yayın Tarihi: 25 June 20242019 Yılı Hakkında..Değerli Bilardo Camiası; 2019 yılının hepiniz için mutluluk, sağlık ve başarılarla dolu bir yıl olmasını diliyorum. Sizlere bu sene yapılacak faaliyetler ve yenilikler hakkında bilgiler vermek istiyorum. ...Yayın Tarihi: 25 June 20242019 yılı sonuna kadar olan faaliyetlerDeğerli Bilardocu Arkadaşlarım; Sizlere birçok konuda bazı bilgiler vermek istiyorum. Sporumuzda yaşanan gelişmeler, turnuva takvimleri, sene sonuna kadar yapılacak organizasyonlar ve bazı merak edilen konul...Yayın Tarihi: 25 June 20242020 yılında tüm sporcularımıza başarılar dilerim.Sevgili Sporcu Arkadaşlarım; 2020 yılında yapacağınız ulusal ve uluslararası tüm turnuvalarda sizlere başarılar dilerim. Umarım bu yıl hepinizin hayallerinin gerçekleştiği ve sporculuk hayatınızda y&uum...Yayın Tarihi: 25 June 2024YENİ BİLARDO TESİSİMİZİlk olarak 2014 yılındaki seçim konuşmamda dile getirdiğim ve yıllardır ''En büyük hayalim'' dediğim proje artık hayal olmaktan çıkıyor ve gerçekleşiyor. Türkiy...Yayın Tarihi: 25 June 2024WORLD SNOOKER TOUR 4 YILLIĞINA TÜRKİYE'DEDeğerli Bilardo Camiası; Dünyanın en önemli 20 spor organizasyonu arasında kabul edilen WST World Snooker Tour' u 4 yıllığına ülkemize getirmenin haberini sizlerle paylaşmak istiyorum. WST D&u...Yayın Tarihi: 25 June 20242023'E GİRERKEN..Değerli Bilardo Camiası; Geçirdiğimiz 2022 yılını sporumuz adına başarılarla dolu bir sene olarak tamamlanmış bulunmaktayız. Hem yurt içinde yapmış olduğumuz faaliyetler, hem de yurt dışında aldığı...Yayın Tarihi: 25 June 2024Bilardoda 'VAR' Sistemi..Türkiye Bilardo Federasyonu olarak dünyada ilk kez VAR (Video Assistant Referee -Video Yardımcı Hakem) uygulamasını hayata geçiyoruz. Federasyonumuzun Ankara/ Gölbaşı'ndaki tesisinde d&uum...Yayın Tarihi: 25 June 2024